Administrator Bezpieczeństwa Informacji

Opracowanie sprawozdania z przeprowadzonego przez ABI sprawdzenia

Autor: Jakub Wezgraj, Data dodania: , Kategoria: Administrator Bezpieczeństwa Informacji, Wymogi ustawowe

Przeprowadzenie każdego rodzaju sprawdzenia z zakresu ochrony danych osobowych (planowego, doraźnego, zrealizowanego na żądanie GIODO) musi być zakończone opracowaniem przez Administratora Bezpieczeństwa Informacji sprawozdania.

Co powinno zawierać każde sprawozdanie?

Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

Przejdź

Przeprowadzanie sprawdzeń planowych przez Administratora Bezpieczeństwa Informacji

Autor: Jakub Wezgraj, Data dodania: , Kategoria: Administrator Bezpieczeństwa Informacji, Wymogi ustawowe

Do jednego z podstawowych zadań Administratora Bezpieczeństwa Informacji wskazanego wprost w ustawie o ochronie danych osobowych, należy przeprowadzanie sprawdzeń zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych oraz opracowywanie sprawozdań z przeprowadzonych sprawdzeń.

Jak często oraz w jaki sposób ABI powinien przeprowadzać sprawdzenia planowe?

Przejdź

Zapewnienie środków niezbędnych do wykonywania zadań ABI - jak to rozumieć w praktyce?

Autor: Jakub Wezgraj, Data dodania: , Kategoria: Administrator Bezpieczeństwa Informacji

Artykuł 36a ust. 8 ustawy o ochronie danych osobowych wskazuje między innymi obowiązek by administrator danych zapewnił powołanemu przez siebie Administratorowi Bezpieczeństwa Informacji środki niezbędne do prawidłowego wykonywania przez niego zadań z zakresu ochrony danych osobowych.

W praktyce z tym zapewnianiem niezbędnych środków bywa jednak bardzo różnie, w szczególności wówczas gdy do pełnienia funkcji Administratora Bezpieczeństwa Informacji powoływany jest pracownik wykonujący już wcześniej jakąś pracę na etacie. Z drugiej strony również same osoby pełniące funkcję ABI nie są często w stanie określić co tak naprawdę jest im niezbędne do wykonywania swoich zadań - co bardzo często zauważam zwłaszcza u osób dopiero zaczynających swoją przygodę z ochroną danych osobowych.

O jaki więc rodzaj środków może chodzić w ustawie oraz jakie elementy warto brać pod uwagę przy ustalaniu co jest nam niezbędne w pracy ABI?

Przejdź

Do góry