Baza wiedzy

Inspektor Ochrony Danych - w jakich przypadkach jego powołanie jest obowiązkowe?

Autor: Jakub Wezgraj, Data dodania: , Kategoria: Administrator Bezpieczeństwa Informacji, Rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych (RODO)

Inspektor ochrony danych (IOD) to mówiąc ogólnie następca prawny Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI), którego funkcja była przewidziana w nieobowiązującej już ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Inspektor Ochrony Danych został wskazany w art. 37-39 RODO).

RODO przewiduje jednak - w odróżnieniu od starej ustawy o ochronie danych osobowych - przypadki, w których powołanie Inspektora Ochrony Danych jest obowiązkowe.

W niniejszym artykule przedstawiam, które podmioty muszą liczyć się z obowiązkiem powołania IOD'a.

Przejdź

Przeprowadzanie oceny skutków dla ochrony danych (PIA) zgodnie z wymogami RODO

Autor: Jakub Wezgraj, Data dodania: , Kategoria: Rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych (RODO), Wymogi ustawowe

24 sierpnia w Monitorze Polskim został opublikowany komunikat Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie wykazu operacji przetwarzania danych, wobec których wymagane jest przeprowadzenie tzw. oceny skutków dla ochrony danych (ang. Privacy Impact Assessment - PIA). Ocenę należy przeprowadzić przed faktycznym rozpoczęciem prowadzenia konkretnej operacji przetwarzania danych, a więc jeszcze na etapie planowania tej operacji.

W niniejszym artykule zawarto informacje, w jaki sposób należy przeprowadzać ocenę skutków zgodnie z wymaganiami RODO.

Przejdź

Monitoring wizyjny w zakładzie pracy - obowiązki pracodawcy po 25 maja

Autor: Jakub Wezgraj, Data dodania: , Kategoria: Aktualności, Rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych (RODO)

Razem z rozpoczęciem stosowania RODO polski ustawodawca wprowadził do stosowania nową ustawę o ochronie danych osobowych (z dnia 10 maja 2018 r.). W ramach nowej ustawy o ochronie danych osobowych przewidziano zmiany również w innych ważnych aktach prawnych, w tym Kodeksie Pracy. Zmiany dotyczą zasad stosowania monitoringu wizyjnego oraz innych form monitorowania jakie może stosować pracodawca w zakładzie pracy. Jednakże aby wykorzystywanie monitoringu w miejscu pracy było zgodne z obowiązującym prawem, pracodawcy muszą spełnić nowe wymagania.

Przejdź

Do góry